Recursion
Sascha Pohflepp (DE)
rekurencyjna sieć neuronowa, wideo, 2016, 2:00
Wypowiedź wygenerowana przez wyspecjalizowany system sztucznej inteligencji, któremu polecono nauczyć się tekstów na tematy związane z człowiekiem. Wśród nich znalazły się opracowania encyklopedyczne poruszające aspekty biologiczne i socjologiczne, artykuły psychologiczne, rozprawy filozoficzne i treści popkulturowe. Następnie system dostał polecenie, by stworzył własny tekst, rozpoczynający się od słowa „człowiek”.
W prezentowanym filmie wideo Erika Ostrander odczytuje tekst wygenerowany przez syntetyczny umysł, tworząc pętlę sprzężenia zwrotnego pomiędzy maszyną a człowiekiem. Film skłania do refleksji nad słowami teoretyka projektowania, Benjamina H. Brattona, który zasugerował, że „prawdziwej doliny niesamowitości doświadczymy przeglądając się w oczach [sztucznej] inteligencji”.
Sascha Pohflepp (DE), urodzony w 1978 roku w Kolonii, artysta i naukowiec badający rolę technologii w procesie lepszego rozumienia i wpływania na otaczającą rzeczywistość. Interesuje go zarówno przeszłość jak i przyszłość technologii, a w swojej praktyce artystycznej często podejmuje współpracę z innymi artystami i naukowcami, wspólnie zgłębiając możliwości biologii syntetycznej i sztucznej inteligencji oraz zagadnienia z zakresu geopolityki i eksploracji kosmosu.
Ważniejsze wystawy: „Talk to Me” w MoMA w Nowym Jorku, „Hyperlnks” w Instytucie Sztuki w Chicago, „Micro Impact” w Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie, „Pre-History of the Image” w Centrum Sztuki STUK w Leuven, „Åzone Futures Market” w Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku i „The House in the Sky” w Pioneer Works w Brooklynie.
Absolwent Berlin University of Art (UDK) i Royal College of Art (RCA) w Londynie.
Mieszka i pracuje częściowo w Berlinie, a częściowo w Kalifornii, gdzie pisze doktorat z zakresu sztuki i wykłada design spekulatywny na Uniwersytecie UC San Diego.